Blog Wendro

Wendro

Firma „COVERAX” zajmuje się produkcją oraz dystrybucją preparatów stosowanych podczas czyszczenia elewacji. W ofercie firmy można znaleźć produkty doskonale sprawdzające się w zadaniach takich jak kompleksowa renowacja obiektów zabytkowych lub usuwanie zabrudzeń z nowych elewacji.

Wśród licznych produktów obecnych na rynku ciężko jest znaleźć takie, które z powodzeniem usuwają farbę olejną i jednocześnie nie stwarzają poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jeden z głównych składników farby olejnej, triestry (triglicerydy), podczas wysychania charakteryzują się skłonnością do tworzenia makrocząsteczek, w wyniku czego powstają spolimeryzowane makromolekuły. W wyniku opisanego wyżej procesu, farby olejne są niezmiernie trwałe, lecz ich usunięcie wymaga zastosowania agresywnych substancji, takich jak wysoce toksyczne i kancerogenne chlorowe pochodne prostych węglowodorów.

Szukając rozwiązania na powyższy problem, nasza firma wdrożyła do produkcji preparat WENDRO. Jego właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do usuwania praktycznie wszystkich rodzajów powłok malarskich, z jednym wyjątkiem – farby chlorokauczukowej. WENDRO charakteryzuje się wysoką gęstością rzędu 1,2 − 1,3 kg/dm3 i ma formę lepkiej pasty, posiadającej ph = 14. Co najważniejsze, jest biodegradowalny, nie jest toksyczny, kancerogenny ani łatwopalny. Jego lepkość dynamiczna w wysokim stopniu zależy od temperatury, dlatego roboty najdogodniej zaplanować w okresie, kiedy dominują dodatnie temperatury.

WENDRO jest jednym z najsilniejszych preparatów w ofercie naszej firmy, o czym przekonało się wielu klientów, stosujących ten środek już od ponad dwudziestu lat. Oprócz warstw malarskich nadaje się do czyszczenia kamienia z zabrudzeń atmosferycznych oraz stanowi praktycznie jedyny sposób na bezpieczne i delikatne usunięcie wykrystalizowanych polisiloksanów (pozostałości po impregnatach hydrofobowych).

Ponadto, w wybranych przypadkach sprawdza się jako sposób na usuwanie graffiti z powierzchni, które nie zostały uprzednio zabezpieczone odpowiednim systemem. Jego konsystencja stwarza szansę, że rozpuszczone zabrudzenie, zamiast penetrować w głąb materiału zostanie zemulgowane i związane wewnątrz nałożonej warstwy, jednak stosowanie WENDRO jako doraźnego sposobu usuwania graffiti nie jest optymalnym rozwiązaniem z racji na skutkowanie silnym wyjałowieniem czyszczonej powierzchni.

WENDRO można bezpiecznie używać na powierzchniach mineralnych takich jak kamień naturalny, beton, cegła, cegła klinkierowa oraz na powierzchniach drewnianych. Należy unikać stosowania na elementach metalowych, gdyż z łatwością może rozpuścić wszelkie powłoki i spowodować alkaliczną korozję żelaza.

Preparat należy nakładać warstwą odpowiadającą grubością uciążliwości zabrudzenia. Jeśli nastąpi całkowite odparowanie wody, preparat zaczyna przechodzić w postać białych kryształów – oznacza to, że jego działanie zostało przerwane. Jeśli podczas prowadzenia nastąpi taki incydent, warstwę preparatu należy zrosić wodą aż do zaniku struktury krystalicznej – środek się znów uaktywnia. Czas jego działania podczas usuwania farb malarskich i polimerów jest bardzo długi i cały potrafi zająć nawet kilkanaście godzin, dlatego po aplikacji preparatu warto przykryć go folią, np. stretch, która łatwo przylgnie do nałożonej warstwy i ograniczyparowanie wody. Powyższy sposób postępowania jest najbardziej sugerowany, gdy warstwa nałożonego preparatu musi być pozostawiona dłużej na powierzchni, np. przez noc.

Bardziej szczegółowe informacje odnośnie użycia preparatu WENDRO są dostępne na naszej stronie internetowej, w sekcji „Chemia elewacyjna” → „Oczyszczanie”.
 
Podczas korzystania z WENDRO należy unikać kontaktu z preparatem, nie posiada niebezpiecznych oparów, lecz w połączeniu z myjką ciśnieniową może stwarzać zagrożenie zachlapaniem twarzy – koniecznie należy unikać kontaktu z oczami!

Z uwagi na wysokie stężenie środków aktywnych, wyczyszczona powierzchnia może być w wysokim stopniu wyjałowiona i przez jakiś czas wykazywać się zwiększoną tendencją do pochłaniania wilgoci i zabrudzeń. Z racji na to, warto rozpatrzeć zakup wysokiej jakości impregnatu hydrofobowego – w tym celu zachęcamy się do zapoznania się z naszą ofertą preparatów z linii SILOXAN. Jeżeli wyczyszczona powierzchnia jest wystawiona na zwiększone ryzyko wandalizmu, może okazać się konieczne zastosowanie odpowiedniego systemu antygraffiti.

Każda powierzchnia, tak samo jak każdy rodzaj zabrudzenia jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, których doświadczenie zagwarantuje państwu właściwy efekt użycia naszych preparatów.