Chemia elewacyjna Oczyszczanie
Opakowania: 1 kg, 5 kg, 10 kg
Komplet preparatów do 3-etapowego oczyszczania drewna; wywabia lakiery, bejce i inne głęboko tkwiące zabrudzenia.
LEUTINEX usuwa z drewna stare farby olejne, lakiery, farby laserunkowe większości bejc, przebarwienia, nowe lakiery (po wcześniejszym użyciu preparatu LEU DL), zaplamienia wapienne i cementowe, plamy atramentowe i sinicę.
Usunąć mechanicznie luźne zabrudzenia i lakiery; zdemontować lub osłonić okucia i elementy zdobnicze. Przy wielu warstwach farb zaleca się wstępne użycie zwykłych zmywaczy (np. LEU DL).
LEUTINEX 1 nanieść pędzlem równomiernie do nasycenia i pozostawić na 10-60 minut; na pionowych powierzchniach pracować zawsze z dołu do góry w celu uniknięcia zacieków.
Uwaga! czyszczona powierzchnia musi być stale wilgotna.
Działanie LEUTINEX 1na miękkim drewnie jak sosna, świerk może być krótsze; drewno twarde (drewno egzotyczne lub dąb) z uwagi na strukturę, wymaga działania dłuższego.
Nałożyć LEUTINEX 2 spryskiwaczem (ew. pędzlem lub tamponem). Zalecany jest natrysk, gdyż stałe maczanie pędzla w naczyniu neutralizuje LEUTINEX 2 substancjami reagującymi już na powierzchni, osłabiając jego działanie. Zależnie od stopnia zabrudzenia, rodzaju i struktury drewna, tworzy się przy tym mniej lub bardziej intensywna piana, co świadczy o właściwym działaniu LEUTINEX 2; pianę rozcierać aż do zaniku. Może temu towarzyszyć wydzielanie ciepła.
Resztki farb i piany zetrzeć szmatką lub gąbką. Jeśli uzyskany efekt jest niezadowalający, powtórzyć zabiegi z użyciem LEUTINEX 1 i 2. Jeżeli uznajemy drewno za oczyszczone (uczytelnione słoje itp.), możemy przystąpić do neutralizacji podłoża.
Nanieść LEUTINEX 3 na podłoże, odczekać kilka minut i dokładne zmyć powierzchnię zimną lub ciepłą wodą przy pomocy gąbki lub szczotki, a w przypadku dużych powierzchni myjnią ciśnieniową. Zaleca się po krótkiej przerwie jeszcze jedno- lub dwukrotne powtórzenie płukania, gdyż zwykle na powierzchnię wynoszone będą jeszcze pozostałości brudu lub farby. Szczególnie starannie wykonywać zabieg na detalach zdobniczych.
Po neutralizacji powierzchni czyszczenie uznaje się za zakończone. Gdy wilgotność drewna spadnie poniżej 17%, można nakładać lakiery bezbarwne, farby laserunkowe balsamy itp.