Usuwanie zabrudzeń pochodzenia biologicznego z podłoży mineralnych

Jednym z najbardziej złożonych problemów w kontekście oczyszczania powierzchni jest zwalczanie zabrudzeń pochodzenia biologicznego pojawiających się na elewacjach ceglanych, kamiennych i tynkach. W większości przypadków są to różnego rodzaju glony, algi, grzyby, porosty lub mech. Artykuł ten opisuje procedury oczyszczania, zabezpieczenia oraz prewencji stanowiące nieodłączny zestaw czynności koniecznych do wykonania podczas prawidłowego zabezpieczenia powierzchni.

Klienci szukający rozwiązania problemów związanych z wymienionymi wcześniej zabrudzeniami pytają wstępnie o odpowiedni środek czyszczący. Wtedy też uświadamiamy ich, że sam proces oczyszczania jest tylko etapem wstępnym w szeregu prac, które należy wykonać. Na ogólną metodykę postępowania składają się trzy kroki: oczyszczanie, dezynfekcja oraz prewencja. Dlaczego prewencja występuje samym końcu listy? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Wierzchnie oczyszczanie zabrudzeń

Po oględzinach i wstępnej ocenie zanieczyszczonej powierzchni przystąpić należy do mechanicznego usunięcia luźno przylegających zabrudzeń. Jednak, jeśli są one wystarczająco dobrze wrośnięte w strukturę materiału, konieczne może okazać się odbicie ich przy pomocy myjki ciśnieniowej. Trzeba ponadto pamiętać, że nawet strumień wody pod wysokim ciśnieniem może nie poradzić sobie z najtrudniejszymi przypadkami. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje użycie jednego z preparatów czyszczących dostępnych w ofercie firmy Coverax. Proponujemy Państwu dwa systemy oczyszczania przeznaczone dla szerokiego spektrum podłóż mineralnych.

Przypadki szczególne dotyczą granitów oraz piaskowców posiadających wysoką zawartość rudy żelaza. W rzadkich i skrajnych sytuacjach dojść może do ich rozpuszczania i wynoszenia na powierzchnię w postaci rdzawych osadów – dlatego tak ważne jest wykonanie próby kontrolnej w niewidocznym miejscu przed podjęciem właściwych prac. Należy także podkreślić, że nawet preparaty czyszczące mogą nie poradzić sobie ze starymi i mocno wrośniętymi w strukturę materiału zabrudzeniami biologicznymi. Ponadto, celem użycia opisanych środków jest nie tylko usunięcie brudu, ale także otwarcie porów – konieczne do prawidłowego przeprowadzenia kolejnego etapu – dezynfekcji.

Dezynfekcja w głębi materiału

Po tak przeprowadzonym procesie oczyszczania, gdy powierzchnia wygląda jak nowa, wydawałoby się, że to koniec naszych działań. Jest to jednak mylne podejście, które skutkować może szybkim pomnożeniem kosztów. Nieusunięte organizmy lub zarodniki z upływem czasu mogą rozwinąć się ponownie, powodując nawrót wykwitów. Dlatego tak ważny jest kolejny etap, czyli dogłębne odkażanie za pomocą preparatu dezynfekującego takiego jak Capatox firmy CAPAROL.

Capatox jest środkiem biobójczym skomponowanym na bazie aromatycznych soli związków organicznych jakimi są chlorki benzalkoniowe, pełniące rolę biocydów. Należy aplikować go na suchą powierzchnię w celu jak najlepszego nasączenia struktury. W przypadku mocno wrośniętych zabrudzeń, konieczne może okazać się nałożenie dwóch, lub w skrajnych przypadkach trzech warstw preparatu. Dokładny sposób aplikacji Capatoxu odnajdziesz w instrukcji technicznej producenta. Wszystkie prace wykonane powinny zostać zgodnie z zamieszczoną tam procedurą.

Impregnacja hydrofobowa z ochroną biologiczną

Świeżo wyczyszczona i odkażona powierzchnia charakteryzuje się wysokim stopniem wyjałowienia, dlatego zjawiska wchłaniania zabrudzeń atmosferycznych i powrotu zabrudzeń biologicznych są wysoce prawdopodobne. Z racji na powyższe, trzecim zalecanym zabiegiem zabezpieczającym jest impregnacja hydrofobowa przy pomocy preparatów zawierających dodatek biocydów takich jak Siloxan 190 F lub Siloxan 290 F. Są to preparaty rozpuszczalnikowe komponowane na bazie siloksanów, dlatego dobrze nadają się do takich podłoży jak beton, cegła, granit, marmur i inne. Mechanizm ich działania polega na wniknięciu w głąb materiału, odparowaniu rozpuszczalnika i wykrystalizowaniu polimeru na wewnętrznych ściankach porów. Zapewnia to pogodzenie takich parametrów podłoża jak dobra przepuszczalność pary wodnej i mała nasiąkliwość wody.

Ponadto, powierzchnia zabezpieczona impregnatem z ochroną biologiczną nasycona zostaje w trakcie dodatkowym rodzajem biocydów hamujących potencjalny rozwój nowych, szkodliwych organizmów na okres nawet do 10 lat.

Podsumowanie

Opisana w artykule, trójstopniowa procedura zwalczania zabrudzeń pochodzenia biologicznego stanowi wzorzec, który stosowany powinien być przy prowadzeniu wszelkich prac remontowo-renowacyjnych. Wstępnie oczyszczona i dobrze wyglądająca ściana w większości przypadków nie jest wystarczającym uzasadnieniem dla rezygnacji z etapu odkażania. Dodatkowym zabiegiem zapewniającym ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi jest wspomniana impregnacja, którą zawsze warto uwzględnić w swoim budżecie.

Firma COVERAX posiada w swojej ofercie wszystkie środki konieczne do wykonania opisanych zabiegów. Każdy przypadek jest wyjątkowy, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy z powodzeniem dobiorą odpowiednią technologię.